Kategorie produktów

Tłuszcze? Na zdrowie!

Czwartek, 17 listopada 2016 HURT & DETAL Nr 11/129. Listopad 2016
Tłuszcze stanowią jeden z podstawowych składników odżywczych i spełniają w organizmie człowieka wiele różnorodnych funkcji. Są źródłem witamin A, D, E i K. Część z wchodzących w jego skład wielonienasyconych kwasów tłuszczowych warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jakie są najzdrowsze?
W codziennej diecie niezwykle ważna jest odpowiednia ilość tłuszczu, który jest głównym źródłem energii, podstawowym budulcem każdej komórki naszego ciała i nośnikiem witamin. Tłuszcze wpływają także pozytywnie na smak potraw. Oczywiście ze względu na wysoką kaloryczność w porównaniu z innymi składnikami odżywczymi, spożycie tłuszczów wymaga kontroli. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, 30% energii przyjmowanej dziennie wraz z pożywieniem powinno pochodzić z tłuszczu (w tym 20% ze źródeł „dobrego” tłuszczu).

Lepsze i gorsze

W skład naszych pokarmów wchodzą tłuszcze gorsze i lepsze. To zależy od rodzaju kwasów tłuszczowych, z których są zbudowane. W diecie powinny się znaleźć głównie „zdrowe” tłuszcze, a więc m.in. tłuszcze wielonienasycone (NNKT), niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.  Najwięcej NNKT znajduje się w olejach roślinnych z nasion, orzechów, kiełków lub w tłuszczach rybich, np. tranie. One dostarczają nam niezastąpionych kwasów tłuszczowych: omega-3 i omega-6, których nasze ciało nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Kwasy te wykazują szereg właściwości korzystnych dla naszego zdrowia – w tym pomagają uregulować właściwy poziom cholesterolu we krwi, jak również budują błony komórkowe. Ich niedobór może mieć natomiast bardzo niekorzystny wpływ na stan naszego organizmu.

Oprócz kwasów nienasyconych, w pożywieniu możemy jednak znaleźć także tłuszcze innego rodzaju, których działanie nie jest już tak korzystne dla naszego zdrowia – zaliczamy do nich tłuszcze nasycone (NKT) oraz tłuszcze trans. To właśnie tłuszcze nasycone mają wpływ m.in. na wzrost poziomu „złego” cholesterolu, a więc w konsekwencji na złą pracę układu krążenia.

Świadomość konsumenta

Spożycie tłuszczów roślinnych rośnie zarówno w segmencie tych najpopularniejszych (rzepak, słonecznik), jak i w segmencie olejów mniej znanych, a cenionych ze względu na właściwości prozdrowotne – oliwa niefiltrowana, olej z dyni, olej z ryżu itd. Jak przyznaje Anna Adaszewska z firmy Italmex, aby jednak satysfakcja dietetyków, lekarzy i samych konsumentów  mogła być pełna, należy mocniej propagować informacje na temat zastosowania poszczególnych tłuszczy.

„Owszem, grono osób, zwracających coraz większą uwagę na swoją codzienną dietę stale rośnie. Niewątpliwie świadomość Polaków w tym obszarze wzrasta, co bardzo nas cieszy. Nadal jednak można dostrzec wiele mitów powielanych przez konsumentów. Stereotypy dotyczą również spożywania tłuszczów roślinnych. Niestety, zdarza się, że zaangażowanie w prawidłowe żywienie nie zawsze idzie w parze z rzeczywistą wiedzą w tym obszarze” – mówi Małgorzata Sienkiewicz, Specjalista ds. komunikacji ZT „Bielmar”. „Wiąże się to niekiedy z unikaniem tłuszczów w diecie, bo sama nazwa „tłuszcze” źle się kojarzy. A przecież tłuszcze roślinne stanowią najbardziej skoncentrowane źródło energii. To pokazuje, że mamy jeszcze dużo do zrobienia w kwestii edukacji konsumentów” – dodaje Małgorzata Sienkiewicz.

Polacy żyją dłużej, dzięki większemu spożyciu zdrowych tłuszczów. Świadomość Polaków na temat wartości zdrowych tłuszczów w diecie nadal rośnie. Potwierdzeniem tego faktu, są analizy Instytutu Żywności i Żywienia, z których wynika, że w ciągu ostatnich 60 lat spadła śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych w Polsce. Przyczyn tej zmiany należy upatrywać przede wszystkim w zwiększonym udziale tłuszczów roślinnych w diecie, kosztem spadku spożycia tłuszczów zwierzęcych. Z badania opinii przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Poznaj się na tłuszczach” wynika, że ponad 40% Polaków preferuje ten rodzaj tłuszczu np. do smażenia. Ponad połowa badanych ma świadomość, że cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są oleje roślinne, zawarte także w margarynach. Jednocześnie jednak, co trzecia osoba, jako źródło najzdrowszych dla organizmu tłuszczów, wskazuje masło, a co piąta olej kokosowy. Tymczasem są one głównym źródłem mniej korzystnych dla zdrowa nasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego istotne jest stałe podnoszenie świadomości Polaków na temat poszczególnych kwasów tłuszczowych, tego, jakie znaczenie wykazują dla zdrowia człowieka oraz jak wybierać produkty, które zawierają te najkorzystniejsze – komentuje ekspert kampanii „Poznaj się na tłuszczach” dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Edukacja tłuszczowa

„Poznaj się na tłuszczach” to kampania, której inicjatorem są ZT „Kruszwica”. Nadrzędnym jej celem jest edukacja na temat tego czym są tłuszcze, czym różnią się poszczególne kwasy tłuszczowe oraz jakie znaczenie wykazują dla zdrowia człowieka. Patronat nad kampanią objęły wiodące w naszym kraju instytucje wyznaczające i promujące zalecenia oraz normy w zakresie żywienia dla całej populacji, takie jak: Instytut Żywności i Żywienia, Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością oraz Zakład Medycyny Zapobiegawczej i Higieny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ramach kampanii prowadzone są działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym o zasięgu ogólnopolskim. Więcej informacji na stronie: www.poznajsienatluszczach.pl oraz fan page’u kampanii na Facebooku.

Również program edukacyjny firmy Unilever „Zdrowe tłuszcze”, przygotowany pod patronatem merytorycznym Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki Instytutu Żywności i Żywienia, ma na celu popularyzację wiedzy na temat zdrowego żywienia oraz roli tłuszczów w zbilansowanej diecie człowieka. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.margaryna.com.

A co na półce?

„Klienci szukają w sklepie asortymentu z wartością dodaną, interesują się zdrową dietą i zwracają uwagę na etykiety. Wśród maseł i margaryn do pieczywa wybierają chętnie produkty takie jak Optima Cardio, Optima Omega 3, Flora, Benecol. Mimo iż cena takiej margaryny jest wyższa niż klasycznej – to nie zraża klientów. Są w stanie zapłacić więcej, zwłaszcza w przypadku kiedy już mają problemy z cholesterolem czy wysokim ciśnieniem. Oczywiście z półek najszybciej znikają margaryny takie jak Delma, Śniadaniowa, Smakowita. Kupowane są także Masło roślinne czy Zambrowskie, Finuu czy Fithia. Jeżeli chodzi o oleje najchętniej wybierany jest Kujawski klasyczny oraz Kujawski 3 ziarna, a także lniany. Generalnie prym wiedzie olej rzepakowy. W kategorii oliw, które charakteryzują się dużą dynamiką sprzedaży na półkach mamy Basso, Oliviana, Monini, Costa d’Oro. Dodatkowo mamy wyeksponowane w dziale ze zdrową żywnością, obok oleju kokosowego, który w ostatnim czasie cieszy się dużym powodzeniem” – dodaje pani Wójtowicz.

Monika Górka



tagi: tłuszcze , zdrowie , dieta ,